UA

UA

Музей розташований у невеликому одноповерховому особняку, у першій власній оселі видатної української письменниці Ольги Кобилянської.

Літературно – меморіальний музей письменниці О.Ю.Кобилянської

Видатна українська письменниця Ольга Кобилянська жила в Чернівцях понад 50 років. Тут вона написала і найкращі твори: повісті «Земля», «У неділю рано зілля копала…», «За ситуаціями», «Ніоба», роман «Апостол Черні», брала активну участь у літературному процесі й громадському житті.

Чернівецький літературно-меморіальний музей Ольги Кобилянської відкритий 27 листопада 1944 р. — в день народження письменниці — у будинку на вул. Димитрова, 5, де вона прожила з травня 1929 р. до кінця днів — 21 березня 1942р.

Музейна експозиція розташована в п’яти залах. У трьох — розкрито життєвий і творчий шлях Ольги Кобилянської, її літературні зв’язки. У меморіальних кімнатах — робочому кабінеті і спальні — все подано так, як було за її життя. В них експонуються особисті речі Ольги Кобилянської, стоять меблі, якими вона користувалася. Меморіальні також двір і великий садок біля приміщення музею. Перший зал експозиції присвячений дитинству і юності Ольги. У вітрині – свідоцтво про народження, учнівський зошит і шкільне приладдя, малюнки, альбоми із записами народних пісень, сімейні фотографії, перші проби пера, лампа, при якій вона писала і читала, костюм для верхової їзди. Експонуються перші видання повісті «Людина» і «Царівна», унікальні художні твори Августи Кохановської і Степана Кобилянського. В інших кімнатах також представлені матеріали і документи про життя письменниці, її творчий шлях, дружбу і літературні зв’язки з Іваном Франком, Лесею Українкою, Василем Стефаником багатьма вітчизняними і закордонними діячами культури, центральне місце займають експонати, які стосуються повісті «Земля» — одного із найкращих соціально-психологічних творів у світовій літературі. Представлена антивоєнна творчість Ольги Кобилянської періоду Першої світової війни, твори 20—30 рр. минулого століття.

Буковина прощалась з письменницею під час військового лихоліття 23 березня 1942 р. Про цю сумну подію і про те, як до останніх днів життя О. Кобилянська знаходилась під пильним наглядом таємної поліції — сігуранци, відвідувачів знайомить окремий експозиційний розділ.

У меморіальному кабінеті обов’язково звернуть увагу на стрілки настінного годинника. Вони показують час, коли перестало битися серце хазяйки — о 13.30 21 березня 1942 р. У кабінеті і спальні розташовані унікальні меблі XIX ст. і першої половини XX ст., люстри, посуд, побутові речі, сімейні реліквії, твори образотворчого мистецтва. 80 років зберігається на письмовому столі пляшка з чорноморською водою — подарунок Ользі Кобилянській від її подруги, румунської художниці Леї Прункул. А гербарію із едельвейсів, знайдених ще юною Ольгою на вершині гори Рарив біля Кімполунга, уже майже 120 років. Меморіальний кабінет і спальня зберігають присутність письменниці.

Окремий зал музею стосується вшанування пам’яті Ольги Кобилянської. Тут різні видання її творів українською і іноземними мовами, наукові дослідження її творчості, портрети, бюсти, програми, афіші, фотографії, сценарії поставлених в Україні і за кордоном фільмів і спектаклів за творами письменниці. Багатий цікавими експонатами розділ про 100-літній ювілей Ольги Кобилянської, який за постановою ЮНЕСКО святкували в міжнародному масштабі.

Фонди музею щорічно поповнюються. За роки існування цієї установи в ньому побували сотні тисяч відвідувачів з різних регіонів України і зарубіжжя.

Адреса

вул. Софії Окуневської, 558000, м. Чернівці

Телефон

+38(0372) 525644+30 (050) 622 7069

Графік роботи

10:00-18:00,вт - вихідний,

Facebook

Kobylianskamuseum