UA

UA

Музей історії та культури євреїв Буковини створено Черновецьким єврейським громадсько-культурним фондом, Євроазіатським єврейським конгресом та Асоціацією єврейських організацій та громад України.

Музей історії і культури Євреїв Буковини

Експозиція музею охоплює період, починаючи з кінця 18 століття до середини 20 століття.

Протягом ХХ століття було зроблено декілька спроб створення музею історії буковинських євреїв. Перша відноситься до кінця 20-х років, коли Буковина перебувала у складі Королівської Румунії. Однак, крім архівного документа чернівецької громади, ніяких слідів музею після війни не виявлено. Друга спроба була зроблена в кінці 90-х років єврейським товариством ім. Штейнбарга. Справа обмежилася виставкою зібраних предметів, але далі музей не отримав розвитку через відсутність фінансування та кадрів дослідників. Незважаючи на те, що значна частина буковинських євреїв у 90-ті роки емігрувала, ідея створення музею продовжувала жити і на початку 2000-х рр. робота у цьому напрямку відновилася.

Музей історії та культури євреїв Буковини створено Чернівецьким єврейським громадсько-культурним фондом, Євроазійським єврейськими конгресом та Асоціацією єврейських організацій та громад України. Ініціатором проекту та головним автором концепції музею є голова Асоціації – Йосиф Зісельс. Музей відкрито у жовтні 2008 року в рамках святкування 600-ліття першої писемної згадки про місто в грамоті молдавського господаря Олександра Доброго. За збігом історичних обставин ювілей співпав з двома ключовими подіями в житті єврейської громади: століттям зведення в Чернівцях Єврейського національного дому, та століттям проведення першої Чернівецької міжнародної конференції з мови їдиш.

В основу експозиції покладений найяскравіший період життя єврейської громади – період з 1774 по 1941 р. Значна кількість експонатів – оригінальні книги, документи, поштові листівки, предмети побуту та релігії.

У першій залі представлена загальна інформація та державні документи щодо євреїв на Буковині часів Австрії. Акцентується увага на традиції, релігійному житті та обрядах юдеїв. Тут демонструються матеріали, присвячені діяльності двох великих рабинських династій – цадика Менахем Менделя Хагера з Вижниці та Садагурського вундерребе Ісроеля Фрідмана (Ружинського цадика).

Крім того, в експозиції обладнаний «шаббатний куточок» — частина інтер’єру кімнати традиційного єврейського дому, зі столом, за яким родина зустрічає наступ Суботи.
Тут також представлене народне єврейське мистецтво, зокрема, унікальні олійні розписи в діючій синагозі “Бейт-Тфіла Біньямін” у Чернівцях, та надгробні камені-мацеви зі старих буковинських кладовищ.

Експозиція великої зали знайомить з єврейським культурним та політичним рухом кінця ХIХ – початку XX ст., а також з повсякденним життям євреїв, їх професіями, уподобаннями та духовними потребами. Значне місце посідають матеріали, присвячені розвитку та діяльності Чернівецької міської єврейської громади. Тут показані різні сторони життя міських євреїв, представлені фотографії визначних громадських діячів.
Початок ХХ ст. у житті буковинського єврейства був позначений виходом на політичну арену, створенням політичних спілок та партій, боротьбою різних течій у суспільному житті. Передусім це відображалося у різноманітних партійних періодичних виданнях, які показані в експозиції.

Окреме місце посідають матеріали, присвячені діяльності культурних товариств, що протистояли німецькій, а пізніше румунській асиміляції. Два планшети експозиції присвячені першій всесвітній конференції з мови їдиш 1908 р.

У міжвоєнний період культура відігравала вагому роль в житті буковинського єврейства. Буковина дала світові низку відомих науковців, письменників та поетів, артистів і музикантів. В експозиції представлені визначні майстри слова німецькомовної та їдишистської літератури: Елієзер Штейнбарґ, Іцик Манґер, Пауль Целан, Роза Ауслендер, Карл Еміль Францоз та інші.

Катастрофа Другої світової війни не оминула буковинців. Документи архіву, фотографії, свідчення учасників цих трагічних подій завершують стислу експозицію історії буковинського єврейства.

Предметний ряд музейної експозиції яскраво та наочно доповнює розповідь про духовне та повсякденне життя євреїв Буковини. Автентичні побутові речі дають уявлення про атмосферу давніх часів і наповнюють її реальним змістом.
Тож запрошуємо Вас відвідати Музей історії та культури євреїв Буковини, здійснити подорож у часі та відчути атмосферу цієї епохи.

Адреса

пл. Театральна, 5

Телефон

+38 (0372) 55-06-66
+38 (050) 271-42-24