Музей знаходиться на другому та третьому поверхах розкішної історичної будівлі у самому «серці» Чернівців.
Засновано 1988 р. Його першу експозицію було відкрито у недіючому на той час Святодухівському соборі. Свою адресу музей змінив 1991 року. Нині він розташований на другому та третьому поверхах унікальної пам’ятки архітектури республіканського значення, спорудженої у стилі віденського модерну за проектом архітектора Губерта Гесснера в 1901—1910 рр. для Буковинського ощадного банку.
Основою музейної збірки є мистецтво Буковини XVII—XX ст. У колекції іконопису XVII—XX ст. — буковинські хатні образи, ікони на склі, вартісні твори народного та професійного іконописання тощо. Серед малярів XVIII—XIX ст. представлено імена Е. Грютцнера, А. Кохановської. Образотворчість Буковини XX ст. репрезентована живописом Є. Ліпецького та А. Кольніка, колекціями творів І. Беклемішевої, О. Киселиці, Е. Нейман, П. Яковенка, Л. Копельмана, О. Криворучка, Я. Зайця, а також творами І. Холоменюка, О. Плаксія, В. Санжарова, О. Любківського та інших. Музейна збірка відтворює творчість окремих українських митців XX ст. (М. Глущенка, М. Дерегуса, А. Коцки, С. Шишка, Г. Гавриленка, І. Остафійчука тощо), а також художників буковинської діаспори (Петра Мегика, Темістокля Вірсти, Миколи Бідняка, Стефана Паппа). У музеї зберігається рідкісна колекція буковинських народних килимів, понад 3 тис. буковинських та гуцульських писанок, твори різьбярів по дереву Василя та Миколи Шкрібляків, М. Мегеденюка, представлена творчість Г. Тараса, М. Катеринюка та ін.
Збірка музею налічує понад 10 тис. експонатів основного та науково-допоміжного фондів. Є цікаве зібрання зразків народного примітиву другої половини XIX — початку XX ст., а також рідкісні пам’ятки народного іконописання першої половини XVIII — поч. XX ст., якими є композиції «Страшний суд». Сформовано також фонд буковинських писанок, килимів та народної вишивки. Сформована колекція буковинського образотворчого мистецтва: збірка скульптурних і графічних творів Опанаса Шевчукевича та документальних джерел. Фонди поповнились численними роботами Є. Ліпецького та П. Видинівського, Одарки Киселиці та архівними матеріалами про творчість Анатолія Скиби. Музей також вдячно прийняв дар — велику за обсягом та значну за мистецькою і культурною цінністю збірку творів та архівів талановитого графіка Леона Копельмана.
У 1996 р. після здійснення великого обсягу реставраційних робіт було відкрито стаціонарну експозицію, що вперше репрезентує образотворче й культове мистецтво Буковини та орнаментальне мистецтво краю XVII—XX ст. У відділі «Образотворче мистецтво Північної Буковини XVII — 40-і роки XX ст.» Окремими розділами подано «Культове мистецтво Буковини XVII—XX ст.» та «Портрет XVIII—XX ст»
Співробітники музею — автори 250 публікацій з мистецтва, серед яких близько 20 каталогів про творчість буковинських митців. Видано книгу «Скульптор, доктор медицини Опанас Шевчукевич», буклети «Край буковинський», енциклопедичний довідник «Митці Буковини». Досліджується творчість митців краю Євзебія Ліпецького, Євгена Максимовича, Августи Кохановської та ін.
За час існування музею організовано понад 350 виставок. Розроблено кілька проектів, за якими опрацьовуються серії щорічних вернісажів «Поста і в мистецтві. Буковинські художники в творчості та документах», «Чернівці — моє натхнення», «Відреставровані твори», «Чернівці і чернівчани», «Буковинські митці-ювіляри» тощо.
Творчий підхід до проведення вернісажів перетворює відкриття виставок на цікаві мистецькі акції. Це, зокрема, такі імпрези: «Зачаровані коханням», «Оголена в мистецтві», «Наївне мистецтво» з циклу « На перетині епох. Паралелі».
Виставкова робота тісно пов’язана з науково-освітньою діяльністю. Проводиться 10 тематичних екскурсій. Серед них: «Символіка буковинського орнаменту», «Архаїчні мотиви в орнаментальному мистецтві Північної Буковини», «Мистецтво писанки», «Іконопис Буковини XVII ст.», «Стародруки в колекції музею» та ін.
Традиційними стали виставки дитячих творів та виставки-конкурси, авторами яких є учні загальноосвітніх шкіл. Експозиції виставок «Лісовий пейзаж» та «Малярство» побудовано з урахуванням віку та росту маленьких відвідувачів з дитячих садочків та учнів початкової школи. Тут для малят картини розвішані низько, відповідно до їх зросту. Під час екскурсії музейний співробітник пропонує дітям малювати, поділитися враженнями від мистецьких творів та переглянути навчальні відеофільми. Кращі малюнки залишаються в залі на виставці.
Адреса
Центральна площа, 10,58002, м. Чернівці
Телефон
+38 (0372) 526071
+38 (0372) 524222
Графік роботи
вт-нд 10:00-18:00Пн- вихідний
Сайт
artmuz.cv.ua